2009 APPOINTMENTS

 

ORGANIZATION OF BOARD

President                                                         Dan Bridegroom                                 2009

Vice President                                                 Kathy Norem                                       2009

Secretary                                                        Mark Milo                                             2009

County Attorney                                              Martin Lucas                                       2009

 

DRAINAGE BOARD

Chairman                                                        Dan Bridegroom                                 2009

Vice Chairman                                                Kathy Norem                                       2009

Member                                                           Mark Milo                                             2009

 

COUNTY COUNCIL

President                                                         Mark Smith                                          2009

Vice President                                                 Chuck Estok                                       2009

Council Attorney                                              Martin Lucas                                       2009

 

COMMISSIONER TO CONTACT

Jail/Bass Lake Beach & Campground           Kathy Norem                                      2009

Courthouse & Annex                                       Mark Milo                                             2009

Highway Department                                      Dan Bridegroom                                 2009

 

OTHER BOARDS

Finance Board                                                            Dan Bridegroom, Mark Milo, &

                                                                                                Kathy Norem               2009

Kankakee River Basin                                    Dan Bridegroom                                 2009

Starke-Pulaski Drng. Brd.                               Dan Bridegroom & Mark Milo              2009

Marshall-Starke Drng. Brd.                             Kathy Norem & Dan Bridegroom        2009

LaPorte-Starke Drng. Brd.                              Kathy Norem                                       2009

LaPorte-Starke-St. Joseph Drng. Brd.             “         “                                               2009

Marshall-Starke-Pulaski Drng. Brd.                Mark Milo                                             2009

Monon Drng. Brd.                                            “         “                                                2009

Four County Drng. Brd.                                  Kathy Norem                                       2009

Economic Development Brd.                         Kathy Norem, Commr. Apptmt.          2009

       “                  “              “                                         , Council apptmt.                     2009

K.I.R.P.C.                                                        Kathy Norem                                       2009

  “  “  “  “                                                           Beverly Fraine , Commr. Apptnt.        2009

  “  “  “  “                                                           David Pearman,   “    “       “    “           2009

  “  “  “  “                                                           Jennifer Davis , Council Apptmt.        2009

Arrowhead                                                       Kathy Norem                                       2009

Child Protection Team                                       “   “   “   “                                           2009

 

PLANNING COMMISSION

Rich Singleton (R)                                           Commissioner                                                2012

Clyde (Butch) Ritchie  (D)                               Commissioner                                                2009

Lee Negai (R)                                                  Commissioner                                                2009

Jack Hudgens (D)                                           Commissioner                                                2010

            ???                                                      Twp. Trustee                                       2012

Dan Bridegroom                                             Commissioner                                                2009

Bruce Fingerhut                                              Council                                                2009

Dennis Estok, Surveyor                                  By virtue of his office                           2009

Mike Reetz                                                      By virtue of his office                           2009

 

BOARD OF ZONING

Don White                                                       Commissioner                                                2012

Roger Chaffins, Sr.                                         Council                                                2012

Lee Negai                                                        Plan. Comm. Apptmt.                         2010

Sheri Bartoli                                                                                                                2009

Jack Hudgens                                                 Plan Comm. Apptmt.                          2009

 

HEALTH BOARD                                           (All commissioner appointments)

Dr. Richard Lochner   (D)                                                                                           2012

Donna Bailey               (R)                                                                                           2012

Brenda Stanojevich     (R)                                                                                           2009

Pat Zobrist                   (R)                                                                                           2009

Robert Howard            (D)                                                                                           2010

Madge Whickcar         (D)                                                                                           2010

Dr. Joseph Bartush     (D)                                                                                           2011

 

LIBRARY BOARD     (Starke County)

Kay Gudeman                                                 Commissioners                                  2012

Kathy Allen                                                      Council                                                2012

Judy Jelinek                                                                                                                 2009

Darcy Klinedinst                      Joint School Boards (NJ-SP, O-D, & Culver)             2009

Kattie Dedloff                                                  Council                                                2010

Claude Slisher                                                            Knox School Board                             2010

            ??                                                        Knox School Board                             2011

 

LIBRARY BOARD     (North Judson-Wayne Township)

Larry Wickert                                                  Commissioners                                  2011

Jo Ellen Arndt                                                  Council                                                2009

Connie Lynn Miller                                           N.J. Town Board                                 2009

Anne M. Eckert                                                Wayne Twp. Advisory Brd.                 2010

David Altman                                                   N.J.S.P. School Board                        2011

Susan J. Christian ???                                                  “              “        “                             2012

KimberLee Powell                                                “              “        “                             2010

 

AVIATION BOARD     (All commissioner appointments)

Jim Long                     (R)                                                                                           2012

Harry Singleton           (R)                                                                                           2009

Lionel Smead              (D)                                                                                           2010

Carl Goodrich              (D)                                                                                           2011

 

HOSPITAL COMMUNITY BOARD  (All commissioner appointments)

Dr. Tom Browne         (D)                                                                                           2012

Ed Hasnerl                  (R)                                                                                           2012

Ben Bennett                (R)                                                                                           2009

Sandy Hanson            (R)                                                                                           2009

Jerry Wilson                (D)                                                                                           2010

Dorothy Bau                (D)                                                                                           2010

Dr. Walter Fritz           (D)                                                                                           2011

 

ALCOHOLIC BEVERAGE BOARD

Herb Freeman             (R)                               Commissioners                                  2009

Kenny Wallace            (D)                               Council                                                2009

Tom Raderstorf                                              City of Knox                                         2009

 

SOLID WASTE BOARD

Dan Bridegroom                                             By virtue of his office                           2009

Mark Milo                                                         By virtue of his office                           2009

Kathy Norem                                                   By virtue of her office                          2009

Bill Dulin                                                          Council Representative                      2009

Dan Anderson                                                 Commissioners apptmt.                     2009

 

CITY PLANNING COMMISSION     (Commissioners Appointments Only)

A.J. Gappa      (R)                                                                                                       2009

Fred Baker      (D)                                                                                                       2010

 

REGIONAL WORKFORCE BOARD

            ???                                                      Commissioners                                  2009

 

WAGE COMMISSION           (Commissioners appointment)

Tim Brettin                                                                                                                  2009

Jeff Houston                                                                                                                2009

 

P.T.A.B.O.A. BOARD                                                                                               

Mark Jansen                                                    Commissioners                                  2009

Ron Simoni                                                     Commissioners                                  2009

Jody Czerniak                                                 Council                                                2009

Ed Hasnerl                                                      Council                                                2009

 

LEPC BOARD                        (Commissioners appointment)                                  

Kathy Norem (Proxy Dan Bridegroom)                                                                      2009

 

EMERGENCY MANAGEMENT BOARD

Kathy Norem (Proxy Dan Bridegroom)                                                                      2009

 

FEMA BOARD

Kathy Norem (Proxy Dan Bridegroom)                                                                      2009

 

INNKEEPERS’ TAX/VISITORS’ ASSOCIATION BOARD (Commrs. Apptmts.)

 

June Sunderland                                                                                                         2010

Julie Dessauer                                                                                                            2010

Judy Jelinek                                                                                                                 2010

 

KOONTZ LAKE SEWER DISTRICT (Commissioners Appointments)

 

Paul Warnke                                                                                                               2012

James Buza                                                                                                                2012